کلسیم کربنات غذای اصلی خوکچه هندی

کلسیم کربنات (CaCO3) پر مصرف ترین منبع کلسیم در خوراک خوک است به طور کلی از سنگ‌های آهکی با رسوبات بسیار خالص، محتوای کلسیم و حاوی ناخالصی‌ها یا آثاری از سایر مواد معدنی کمتر به دست می‌آید.

اگرچه ما می‌توانیم CaCO3 را از سنتز شیمیایی نیز پیدا کنیم (که از رسوب به عنوان محصول جانبی صنایع شیمیایی به دست می‌آید)، این در خوراک خوک کمتر رایج است.

در طبیعت، بیشترین منبع کلسیم موجود در سطح زمین در لایه‌های رسوبی تشکیل شده توسط سنگ‌های آهکی که میلیون‌ها سال پیش منشا گرفته‌اند، یافت می‌شود.

سنگ آهکی عمدتاً از کلسیم کربنات ازمایشگاهی (CaCO3) تشکیل شده است که یک ماده معدنی سفید رنگ با ظاهری دانه‌دار است که پس از کار (استخراج، انتخاب و جداسازی ناخالصی‌ها، خرد کردن درشت و آسیاب) و طبقه‌بندی (با استفاده از سیستم الک) با توجه به اندازه ذرات، به عنوان منبع کلسیم استفاده می شود.

کلسیم کربنات

کلسیم به راحتی می تواند با مواد معدنی مختلف موجود در ذخایر مانند فسفر، گوگرد، روی، مس، منیزیم، ید، منگنز و کبالت تعامل کند.

ماهیت یونی این عناصر به تشکیل کمپلکس‌های نامحلول کمک می‌کند که رسوب کرده و از جذب و دسترسی روده‌ای آنها جلوگیری می‌کند بنابراین، علیرغم اینکه یکی از ارزان‌ترین مواد در فرمول‌های خوک است، نباید نیاز به استفاده از یک منبع باکیفیت و داشتن یک ترکیب شیمیایی خوب آنالیز شده را فراموش کنیم، به طوری که کیفیت و استانداردسازی (یا به حداقل رساندن تنوع بین کبریت‌ها) بسیار است.

علاوه بر محتوای کلسیم و آثاری از انواع دیگر عناصر، کنترل رطوبت نیز برای جلوگیری از مشکلات رسیدگی در کارخانه ضروری است همچنین تعیین انحلال، به عنوان معیار غیرمستقیم قابلیت هضم کلسیم، مهم است، زیرا این می تواند بین تعداد زیادی و منشا (معادل معدن) متغیر باشد.

در نهایت، شایان ذکر است که از آنجایی که این محصول از ذخایر زمین‌شناسی استخراج می‌شود، باید اطمینان حاصل شود که سایر ترکیبات سمی مانند فلزات سنگین یا دیوکسین‌ها که ممکن است در طول زمان در کانسارها انباشته شده باشند، منتقل نشوند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.