دستگاه فشار خون جیوه ای در ۳۶ رنگ متفاوت

دستگاه فشار خون چیست؟
دستگاه فشار خون ابزاری است که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود.

کلمه فشارسنج از کلمه یونانی “sphygmos” به معنی ضربان قلب یا نبض و مانومتر به معنای دستگاهی است که برای اندازه گیری فشار یا کشش استفاده می شود و این ابزار توسط ساموئل زیگفرید کارل ریتر فون باش در سال 1881 اختراع شد.

انواع دستگاه فشار خون
در زیر سه نوع اصلی دستگاه فشار خون وجود دارد:

دستگاه فشار خون جیوه ای:

دستگاه فشار خون جیوه ای مرسوم ترین نوع دستگاه فشار خون است و به عنوان استاندارد طلایی در نظر گرفته می شود  و این شامل کاف های بادی دستی است که به لوله های تزریق شده با جیوه متصل می شوند.

برای بدست آوردن خوانش صحیح، ابزار باید روی سطح صاف و در وضعیت عمودی قرار گیرد و اگر ابزار به طور تصادفی سقوط کند، احتمال خطرات زیادی وجود دارد.

مزیت این دستگاه فشار خون این است که می توانند مادام العمر کار کنند، به راحتی قابل استفاده هستند و نیازی به کالیبراسیون مجدد ندارند.

دستگاه فشار خون جیوه ای

به دلیل محتویات سمی آن در برخی کشورها ممنوع است.
دستگاه فشار خون آنرویید:

آنرویید به معنای بدون مایع است و در این دستگاه از جیوه استفاده نمی شود و این شامل یک گوشی پزشکی است که به کاف متصل می شود که بیشتر به یک صفحه سنج با لوله متصل می شود.

برای تبدیل فشار کاف به فشار گیج، سر گیج دارای قسمت مکانیکی است و برای جلوگیری از خوانش معیوب، ابزار باید دوباره کالیبره شود.

انواع مختلفی از دستگاه فشار خون آنروئیدی بسته به کاربرد آنها وجود دارد که عبارتند از:
دستگاه فشار خون جیبی آنروئیدی
دستگاه فشار خون آنروئیدی کف دست
دستگاه فشار خون آنروید به سبک ساعت

دستگاه فشار خون دیجیتالی اتوماتیک:

پیشرفته ترین دستگاه فشار خون از نظر تکنولوژیکی است و این شامل یک سنسور الکترونیکی برای اندازه گیری فشار خون است و خوانش ها بر روی مانیتور دیجیتال نمایش داده می شود.

برای اندازه گیری فشار خون، دستگاه نوسانات شریان ها را اندازه گیری می کند و این موارد باید با استفاده از دستگاه فشار خون جیوه ای بررسی شوند تا از قرائت های نادرست جلوگیری شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.