با خرمای مضافتی نوعی داروی بیهوشی برای حیوانات ساختند

تغذیه خرما
خرما طیف وسیعی از مواد مغذی ضروری را فراهم می کند و خرما سرشار از کربوهیدرات ها، فیبرهای غذایی، پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامین B کمپلکس مانند تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، پانتوتنیک (B5)، پیریدوکسین (Pyridoxine) است. B6) و فولات (B9) و گوشت خرما دارای چربی و پروتئین کم است اما سرشار از قندها، عمدتاً فروکتوز و گلوکز است.

میزان قند خرمای رسیده حدود 65 درصد است و بقیه شامل پروتئین، فیبر و عناصر کمیاب شامل بور، کبالت، مس، فلوئور، منیزیم، منگنز، سلنیوم و روی است.

این منبع انرژی بالایی است، زیرا 100 گرم گوشت می تواند به طور متوسط 277-282 کیلو کالری (کالری) تامین کند.

بادیه نشینان عرب از لحاظ تاریخی از خرما و شیر شتر زندگی می کردند.

در جزئیات بیشتر، کربوهیدرات ها 75 درصد میوه خرمای مضافتی بم در تهران را تشکیل می دهند و عمدتاً فروکتوز و گلوکز به نسبت مساوی هستند در حالی که پروتئین های خرما غنی از اسیدهای آمینه هستند که حاوی زنجیره جانبی اسیدی هستند اما از نظر متیونین و سیستئین ضعیف هستند، که زنجیره جانبی آنها از گوگرد تشکیل شده است.

مواد معدنی موجود در میوه خرما عبارتند از کلسیم، آهن، منیزیم، سلنیوم، مس، فسفر، پتاسیم، روی، گوگرد، کبالت، فلوئور، منگنز و بور.

خرما طیف وسیعی از مواد مغذی ضروری را فراهم می کند و منبع بسیار خوبی از پتاسیم در رژیم غذایی است.

خرمای مضافتی بم در تهران

ظرفیت خرما برای حفظ ارزش غذایی بالا هنگام خشک شدن، آن را به یکی از اصلی ترین مواد غذایی منطقه بیابانی تبدیل کرد و ده ماده معدنی در خرما گزارش شده است که عمده آنها سلنیوم، مس، پتاسیم، منیزیم و کروم است.

مصرف 100 گرم خرما می تواند بیش از 15 درصد از میزان توصیه شده روزانه را از این مواد معدنی تامین کند و ویتامین B کمپلکس اصلی ترین ویتامین موجود در خرما است.

فیبر غذایی (6.7-8.0 گرم در 100 گرم)، فیبر غذایی نامحلول بخش عمده فیبر غذایی در خرما بود و خرما منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها، عمدتاً کاروتنوئیدها و فنول ها است.

دانه خرما در مقایسه با گوشت حاوی پروتئین (5.1 گرم در 100 گرم) و چربی (9.0 گرم در 100 گرم) است.

دانه خرما همچنین دارای فیبر غذایی (73.1 گرم در 100 گرم)، فنولیک (3942 میلی گرم در 100 گرم) و آنتی اکسیدان (80400 میکرومول در 100 گرم) است.

اسید کافئیک گلیکوزید 3-O-کافئویل شیکیمیک اسید (همچنین به نام اسید داکتیلیفریک نیز شناخته می شود) و ایزومرهای آن، سوبستراهای قهوه ای آنزیمی هستند که در خرما یافت می شوند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.